Головна
Безпека життєдіяльності та охорона праці || Хімічні науки || Бізнес і заробіток || Гірничо-геологічна галузь || Природничі науки || Зарубіжна література || Інформатика, обчислювальна техніка та управління || Мистецтво. Культура || Історія || Літературознавство. Фольклор || Міжнародні відносини та політичні дисципліни || Науки про Землю || Загальноосвітні дисципліни || Психологія || Релігієзнавство || Соціологія || Техніка || Філологія || Філософські науки || Екологія || Економіка || Юридичні дисципліни
ГоловнаЮридичні дисципліниЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
Н.І.Маришева, К.Б.Ярошенко. Коментар до Цивільного кодексу Російської Федерації, частини третьої Постатейний. КОНТРАКТ, ИНФРА-М., 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 1195. Особистий закон фізичної особи

Коментар до статті 1195

1. Стаття 1195 являє собою новелу - раніше ні радянський, ні російське законодавство подібних норм не містило. Загальне правило про особисте законі звільняє від необхідності передбачати в наступних статтях ГК, що відносяться до особистого статусу фізичних осіб, колізійні прив'язки окремо для російських громадян, іноземних громадян, осіб без громадянства, - досить того, що в цих статтях зазначено на застосування особистого закону, поняття якого розкривається в ст. 1195. Таким чином, коментована стаття розрахована на випадки, коли в колізійних нормах ЦК або інших актах цивільного законодавства містяться відсилання до особистого закону фізичної особи "*".

"*" Коментар до частини третьої Цивільного кодексу Російської Федерації / Під ред. Маковського А. Л., Суханова Є.А. М.: МАУП, 2002. С. 366 (автор коментаря до ст. 1195 - Маришева М.І.).

За особистим законом фізичної особи вирішуються колізійні питання його правоздатності (ст. 1196 ЦК), дієздатності (ст. 1197 ЦК), права на ім'я (ст. 1198 ЦК), опіки та піклування (ст. 1199 ЦК), визнання особи безвісно відсутньою та оголошення її померлою (ст. 1200 ЦК).

У країнах континентальної Європи особистим законом фізичної особи є або закон громадянства, або - в країнах загального права - закон доміцілія. Наприклад, ГК Іспанії (ст. 9) передбачає, що стосовно фізичних осіб особистим є закон, який визначається їх громадянством. Аналогічні норми містять, зокрема, закони про міжнародне приватне право Австрії (п. 1 § 9), Ліхтенштейну (п. 1 ст. 10), Італії (ст. 20), Румунії (ст. 12). Деякі країни континентального права, в яких раніше використовувалася колізійна прив'язка - право країни громадянства, перейшли до застосування іншої колізійної прив'язки - правом країни місця проживання. Наприклад, згідно зі ст. 35 Закону про міжнародне приватне право Швейцарії цивільна дієздатність особи визначається за правом місця проживання.

Пункт 1 ст. 1204 Моделі ГК для країн СНД передбачає, що особистим законом фізичної особи вважається право країни, громадянство якої вона має. Ця норма була втілена в інших цивільних кодексах, прийнятих у ряді країн СНД, зокрема в ст. 1262 ЦК Вірменії, ст. 1103 ЦК Білорусії, ст. 1094 ЦК Казахстану.

Як наголошується в російській юридичній літературі, "останнім часом, однак, посилюється взаємне" проникнення "цих принципів, що приводить до" змішаної системи "особистого закону" "*".

"*" Маришева Н.І., Звеков В.П. Нова кодифікація норм міжнародного приватного права / / Господарство право. 2002. N 4. С. 3.

Мінська конвенція 1993 встановлює, що дієздатність фізичної особи визначається за правом країни громадянства (ст. 23). Аналогічні норми закріплені у двосторонніх договорах про правову допомогу, наприклад ст. 19 договору з Польщею, ст. 24 договору з Румунією, ст. 17 договору з Болгарією. 2.

Пункт 1 містить двосторонню коллизионную норму, згідно з якою особистим законом фізичної особи вважається право країни, громадянство якої вона має. Під фізичною особою п. 1 розуміє російських громадян, іноземних громадян та осіб без громадянства. Громадянство визначається на підставі Закону про громадянство, згідно з яким (ст. 3) іноземний громадянин - це особа, яка не є громадянином Російської Федерації і має громадянство (підданство) іноземної держави. Доказом громадянства іноземної держави служить паспорт, виданий компетентними органами зарубіжної держави. Особа без громадянства - це особа, яка не є російським громадянином і не має докази наявності громадянства іноземної держави.

До прийняття частини третьої ГК дієздатність особи визначалася за правом країни, громадянином якої особа була (п. 2 ст. 160 ОГЗ 1991 р.). Колізійна прив'язка - закон країни громадянства закріплена також в ст. 156 СК. 3.

Пункт 2 присвячений регулюванню подвійного громадянства, тобто випадку, коли особа разом з російським володіє громадянством іноземної держави. На підставі ч. 1 ст. 62 Конституції РФ російський громадянин може мати громадянство іноземної держави в силу федерального закону або міжнародного договору. Згаданий Закон про громадянство (ст. 6) передбачає, що російський громадянин, що має також інше громадянство, розглядається Російською Федерацією тільки як російський громадянин, за винятком випадків, встановлених міжнародним договором РФ або федеральним законом. Придбання іншого громадянства не тягне припинення громадянства Російської Федерації.

Росія має міжнародний договір з Таджикистаном "*", який передбачає право громадян держав-учасниць мати одночасно громадянство обох держав.

"*" Договір між Російською Федерацією і Республікою Таджикистан від 7 вересня 1995 про врегулювання подвійного громадянства (СЗ РФ. 1996. N 51. Ст. 5683).

Визнання подвійного громадянства лише в обмежених випадках, встановлених законом, означає, що за російським громадянином не зізнається належність до громадянства іншої держави. Тому при встановленні його особистого закону визначальним є російське право. Іншими словами, з п. 2 випливає, що якщо російський громадянин має також громадянство якої іншої держави, наприклад Франції, Ізраїлю, його особистим законом завжди буде російське право.

Подібну норму містить Указ Угорщини про міжнародне приватне право (п. 2 § 11), згідно з яким якщо якась особа має громадянство кількох держав і одне з них угорське, її особистим законом є угорське право. Аналогічні норми включені в Вступний закон до Німецького ГУ (ст.

5), в закони про міжнародне приватне право Австрії (п. 1 § 9), Італії (ст. 19), Ліхтенштейну (ст. 10), Польщі (§ 1 ст. 2), Румунії (ст. 12), Туреччини (ст. 4), до Кодексу про міжнародне приватне право Тунісу (ст. 39), Закон про колізії законів Південної Кореї (ст. 2 ( 1)).

4. Правило п. 3 коментованої статті є односторонню коллизионную норму. Будучи новелою в російському праві, воно відображає прагнення пов'язати (у питаннях особистого статусу) основний принцип громадянства з територіальним "*". З п. 3 випливає, що правоздатність, дієздатність, здатність стати опікуном і інші питання особистого статусу іноземних громадян, які мають місце проживання в Росії, будуть визначатися за російським праву.

"*" Коментар до частини третьої Цивільного кодексу Російської Федерації. Указ. соч. С. 369, 370.

Стаття 20 ЦК встановлює, що місцем проживання особи визнається місце, де громадянин постійно або переважно проживає. Відповідно до ст. 2 ГК правила, встановлені цивільним законодавством, застосовуються до відносин з участю іноземних громадян, якщо інше не передбачено федеральним законом. Тому норма п. 3 коментованої статті поширюється на іноземних громадян, які постійно або переважно проживають на території Росії.

Стаття 20 ГК називає обидві ознаки (постійне і переважне місце проживання) альтернативно. Однак ознака переважного проживання повинен, на нашу думку, використовуватися лише за відсутності першої ознаки - місця постійного проживання. Тому у випадку, коли американський громадянин, який має постійне місце проживання в Швейцарії, приїжджає на стажування до Росії, не слід виходити з того, що він має в Росії місце переважного проживання. Доказом постійного або переважного проживання іноземного громадянина на території Росії є наявність у нього дозволу на тимчасове проживання або дозвіл на проживання. Згідно із Законом про правове становище іноземних громадян (ст. 6, 8) строк дії дозволу на тимчасове проживання становить три роки. Вид на проживання видається іноземному громадянинові на 5 років. По закінченні цього терміну термін дії посвідки на проживання може бути продовжений ще на 5 років (і так - необмежена кількість разів). Дозвіл на тимчасове проживання і посвідку на проживання видаються територіальним органом Міністерства внутрішніх справ РФ. Таким чином, особистим статутом іноземного громадянина, що має вид на проживання в Росії, буде російське право. Якщо у іноземного громадянина немає місця постійного проживання і він має дозвіл на тимчасове проживання на території Росії, місцем його переважного проживання є Російська Федерація.

Норму, в принципі схожу з п. 3, містить ГК канадської провінції Квебек, ст. 3083 якого встановлює, що статус і дієздатність фізичної особи регулюються правом його доміцілія. У країнах загального права термін "домицилий" використовується для позначення місця постійного або переважного проживання.

Ув'язнені Росією двосторонні договори з Киргизією (ст. 10) "*", Туркменією (ст. 11) , Казахстаном (ст. 9) про регулювання правового статусу громадян однієї держави, які постійно проживають на території іншої держави-учасниці, встановлюють, що правоздатність і дієздатність таких осіб визначаються законодавством країни їх проживання. Колізійні норми, закріплені в цих міжнародних договорах, мають пріоритет перед нормами міжнародних договорів про правову допомогу. Це означає, що правоздатність казахських громадян, які постійно проживають в Росії, буде визначатися за російським, а правоздатність російських громадян, які постійно проживають в Казахстані, - з казахської праву.

"*" Договір між Російською Федерацією і Киргизькою Республікою про правовий статус громадян Російської Федерації, які постійно проживають на території Киргизької Республіки, та громадян Киргизької Республіки, які постійно проживають на території Російської Федерації, від 13 жовтня 1995 р . (СЗ РФ. 2001. N 9. Ст. 786).

Договір між Російською Федерацією і Туркменістаном про правовий статус громадян Російської Федерації, які постійно проживають на території Туркменістану, і громадян Туркменістану, які постійно проживають на території Російської Федерації, від 18 травня 1995 р. ( СЗ РФ. 1997. N 32. Ст. 3748).

Договір між Російською Федерацією і Республікою Казахстан про правовий статус громадян Російської Федерації, які постійно проживають на території Республіки Казахстан, і громадян Республіки Казахстан, які постійно проживають на території Російської Федерації, від 20 січня 1995 р. (СЗ РФ. 1997. N 34. Ст. 3950).

5. Пункт 4 закріплює нову двосторонню коллизионную норму, раніше не відому російським законодавством: за наявності у особи громадянства декількох іноземних держав її особистим законом вважається право країни, в якій ця особа має місце проживання. Як і в п. 3, під ним розуміється постійне або переважне місце проживання. Наприклад, якщо громадянин Швейцарії має також громадянство Німеччини і постійно проживає на території останньої, її особистим законом буде право Німеччини.

Трохи інакше, ніж п. 4, вирішує дане питання СК (ст. 156), де встановлено: якщо особа має громадянство кількох держав, то умови укладення шлюбу для нього визначаються за його вибором згідно з правом одного з цих держав.

Норми, відповідні п. 4, містять Указ Угорщини про міжнародне приватне право (п. 3 § 11), Закон Румунії про міжнародне приватне право (ст. 12). Наприклад, згідно з Указом Угорщини (п. 3 § 11) особистим законом осіб, які мають громадянство кількох держав, вважається право держави, на території якої вони мають місце проживання.

Закони про міжнародне приватне право Австрії (п. 1 § 9), Італії (п. 2 ст. 19), Туреччини (ст. 4 "з"), Швейцарії (п. 2 ст. 23) передбачають, що за наявності у особи громадянства декількох держав вирішальним вважається громадянство країни, з якою особа найбільш тісно пов'язано. Таким чином, законодавство різних країн при вирішенні питання про особисте законі іноземного громадянина, що має громадянство кількох держав, використовує дві колізійні прив'язки: право країни місця проживання такої іноземця або право країни, з якою це фізична особа має найбільш тісний зв'язок. Слід зазначити, що в Китаї, наприклад, використовуються обидві вищевказані колізійні прив'язки. Так, в Керівних вказівках Верховного народного суду Китаю з деяких питань застосування загальних положень цивільного права (п. 6) вказується, що якщо в особи є громадянство кількох держав, то застосовується право країни, де вона проживає або з яким вона має більш тісні зв'язки.

У Моделі ГК для країн СНД використана колізійна прив'язка найбільш тісного зв'язку: відповідно до ст. 1204 за наявності у особи двох і більше громадянств особистим законом вважається право країни, з якою особа найбільш тісно пов'язано.

 Ні Мінська конвенція 1993 р., ні двосторонні міжнародні договори про правову допомогу не містять будь-яких положень про право, що підлягає застосуванню до особистого закону особи, яка має громадянство кількох держав. 6.

 Пункт 5 встановлює, що особистим законом особи без громадянства вважається право країни, в якій ця особа має місце проживання. Як і в п. 3, в цьому пункті йдеться про постійне місце проживання особи без громадянства або (за відсутності такого) про місце переважного проживання. 

 У Моделі ГК для країн СНД йдеться про постійне місце проживання особи. Можна припустити, що в п. 5 (з урахуванням дії ст. 20 ЦК) також мається на увазі місце постійного проживання (місце переважного проживання). 

 В іноземних державах при визначенні особистого статуту особи без громадянства використовується колізійна прив'язка - місце постійного проживання особи. Аналогічні норми включені, наприклад, до Закону про міжнародне приватне право Румунії (ст. 12), Указ Угорщини про міжнародне приватне право (п. 3 § 11), ГК Португалії (ст. 12). Зокрема, згідно з Указом Угорщини (п. 3 § 11) особистим законом особи без громадянства є право держави, на території якої воно має місце проживання. 7.

 Пункт 6 містить двосторонню коллизионную норму, що представляє собою новелу в російському законодавстві. 

 Згідно з Федеральним законом від 19 лютого 1993 р. N 4528-1 "Про біженців" "*" (далі - Закон про біженців) біженець - це особа, яка не є російським громадянином, що у силу цілком обгрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознакою раси, віросповідання, громадянства, національності, належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни свого громадянства і не може або не бажає користуватися захистом цієї країни внаслідок таких побоювань або, не маючи певного громадянства і перебуваючи за межами країни свого колишнього звичайного місця проживання в результаті подібних подій, не може або не бажає повернутися до неї внаслідок таких побоювань. Особа визнається біженцем відповідно до порядку, встановленого Законом про біженців, федеральним органом міграційної служби або його територіальним органом. Особі, яка отримала такий статус, видається посвідчення біженця. 

 "*" Відомості СНР і ЗС РФ. 1993. N 12. Ст. 425; СЗ РФ. 2000. N 46. Ст. 4537. 

 Багатостороння Конвенція про статус біженців від 28 липня 1951 "*", Протокол, що стосується статусу біженців, від 31 січня 1967 , учасницею яких є Росія, також регулюють їх правове становище. 

 "*" БМД. 1993. N 9. С. 6 - 28. БМД. 1993. N 9. С. 28 - 31. 

 В узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних із застосуванням законодавства про біженців та вимушених переселенців, спеціально зазначається, що Закон про біженців не поширюється на іноземних громадян та осіб без громадянства, які залишили державу свого громадянства (свого колишнього місця проживання) з економічних причин або внаслідок голоду , епідемії чи надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру "*". 

 "*" Бюлетень ЗС РФ. 2000. N 5. С. 21. 

 Пункт 6 встановлює, що особистим законом біженця вважається право країни, що надала йому притулок. Аналогічно вирішено питання і в Моделі ГК для країн СНД (п. 3 ст. 1204), і в законодавчих актах країн СНД, зокрема ГК Вірменії (ст. 1262), Білорусії (ст. 1103), Киргизії (ст. 1177), Узбекистану (ст. 1168). Закони інших країн, як правило, не містять будь-яких спеціальних положень, присвячених особовому закону біженців. Однак за законами Австрії (п. 3 § 9) і Ліхтенштейну (ст. 10) особистим законом біженця є право держави, в якій вона має своє місце проживання, а за відсутності такого - своє звичайне місце перебування. Указ Угорщини про міжнародне приватне право (§ 13) передбачає, що особистий статус особи, що користується правом притулку в Угорщині, визначається за угорському праву. 

 В принципі такого ж підходу дотримується багатостороння Конвенція про статус біженців, згідно з якою (п. 1 ст. 12) особистий статус біженця визначається законами країни його доміцілія або, якщо у нього такого немає, законами країни його проживання. 

 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 1195. Особистий закон фізичної особи"
  1.  Глава VII Суд і прокуратура
      законом. Стаття 85. Верховний Суд Молдавської РСР є найвищим судовим органом Молдавської РСР. На Верховний Суд Молдавської РСР покладається нагляд за судовою діяльністю всіх судових органів Молдавської РСР. Стаття 86. Верховний Суд Молдавської РСР обирається Верховною Радою Молдавської РСР строком на п'ять років. Стаття 87. Повітові суди обираються повітовими Радами депутатів
  2.  Державна реєстрація фізичної особи, яка має намір стати підприємцем
      законом, щодо фізичної особи, яка має намір стати підприємцем; наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що заявник є підприємцем. Відмова у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця з інших підстав не допускається. За наявності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи -
  3.  Глава III Вищі органи державної влади Молдавської Радянської Соціалістичної Республіки
      статтями 13-й і 19-й Конституції Молдавської РСР, оскільки вони не входять, в силу Конституції, до компетенції підзвітних Верховній Раді Молдавської РСР органів Молдавської РСР: Президії Верховної Ради Молдавської РСР, Ради Народних Комісарів Молдавської РСР і Народних Комісаріатів Молдавської РСР. Стаття 23. Верховна Рада Молдавської РСР є єдиним законодавчим органом
  4.  Вищі органи державної влади Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки
      статтями 13 і 18 Конституції Молдавської АРСР, оскільки вони ие входять, в силу Конституції, до компетенції підзвітних Верховній Раді Молдавської АСОР органів Молдавської АРСР: Президії Верховної Ради Молдавської АРСР, Ради Народних Комісарів Молдавської АРСР і Народних Комісаріатів Молдавської АРСР. Стаття 21. Верховна Рада Молдавської АРСР є єдиним законодавчим органом
  5.  Глава VI Бюджет Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки
      законодавством СРСР і УРСР. Глава VII Суд і прокуратура Стаття 73. Правосуддя в Молдавській Автономній Радянській Соціалістичній Республіці здійснюється народними судами, Верховним Судом Молдавської АРСР, а також спеціальними судами СРСР, що створюються за постановою Верховної Ради СРСР. Стаття 74. Розгляд справ у всіх судах здійснюється з участю народних засідателів,
  6.  Глава VI Бюджет Молдавської Радянської Соціалістичної Республіки
      законодавством СРСР і-Молдавської
  7.  Глава IX Виборча система
      законом
  8.  ПУШКІН - НАШ ТОВАРИШ
      стаття Луначарського передруковувалася з незначними змінами. Зараз стаття опублікована в зібранні творів А. В. Луначарського (див. А.В.Луначарский, т. 1. М., вид-во «Художня література», 1963, стор
  9.  ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ДІЛЯНЦІ Про ТЕРОРИСТИЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ
      законодавством Російської Федерації. Стаття 24 Особливості кримінального та цивільного судочинства у справах про терористичну діяльність Справи про злочини терористичного характеру, а також справи про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок терористичної акції, за рішенням суду можуть розглядатися у закритих судових засіданнях з дотриманням всіх правил
  10.  Державний устрій
      закону Молдавської АРСР з законами СРСР і УРСР діють закони СРСР і УРСР. Стаття 17. Кожен громадянин Молдавської АРСР є громадянином УРСР і CCGP. Громадяни УРСР і всіх інших союзних. Республік користуються на території Молдавської АРСР однаковими правами з громадянами Молдавської АРСР. Стаття 18. Веденню Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки в особі її
  11.  Глава X Герб, прапор, столиця
      Стаття 122. Державний герб Молдавської РСР складається з зображення серпа і молота в променях вранішнього сонця, обрамлених вінком з колосків та кукурудзи. Нижня частина вінка замикається гірляндою з плодів і грон винограду * Вінок перевити червоною стрічкою з написом «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!» Молдавською і російською мовами та ініціалами «РССМ». На верху герба мається п'ятикутна
  12.  Глава IX Виборча система
      законом
  13.  Місцеві органи державної влади
      законів та охорону прав громадян. Стаття 52. Ради депутатів трудящих ухвалюють рішення і дають розпорядження в межах прав, наданих їм законами СРСР, УРСР і Молдавської АРСР. Стаття 53. Виконавчими і розпорядчими органами районних, міських, селищних і сільських Рад депутатів трудящих є обирані ними виконавчі комітети в складі: председ-теля, його